





VAMA JET100TR Self-Priming Water Pump
The self-priming TR pumps are designed to pump water even when air is present. Reliable and easy to use. Suitable for clean water and liquids.
Applications
- Domestic water supply
- Pressure boosting systems
- Garden irrigation
- Small and medium pressure sets
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Flow Rate | Up to 53 L/min |
| Head | Up to 56 m |
| Maximum Water Temperature | 50 °C |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Voltage | 220V / 50Hz |
| Protection | IP44 |
| Motor Speed | 2900 rpm |
| Service | Continuous duty S1 |
Pump Features
- Pump has an epoxy electro coating treatment
- Two-pole induction motor
- External cooling
- Insulation class F
- Thermal protection
Construction Materials
| Component | Material |
|---|---|
| Pump Body | Cast Iron G20 |
| Pump Bracket | Cast Iron G20 |
| Impeller | Brass H59 |
| Diffuser | PPO |
| Pump Shaft | Stainless Steel AISI 304 |
| Mechanical Seal | Ceramic / Graphite |
