
SUP Pool Pump
SUP series is single-stage centrifugal pumps with built-in filter, designed for pool water cleaning and circulation.
Made of reinforced techno-polymer for pump body, cover, and impeller. Base is vibration- and corrosion-resistant.
Applications
- Swimming pool circulation systems
- Sand filter systems
- Water cleaning and circulation
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Flow Rate | Up to 25 m³/h |
| Head | Up to 17 m |
| Max Water Temp | 50 °C |
| Ambient Temp | Up to 40 °C |
| Motor | Two-pole induction (2900 rpm), Internal cooling, Class F, IP55 |
| Power Supply | Single phase 220V / 50Hz |
| Service | Continuous duty S1 |
Main Features
- Reinforced techno-polymer pump body and diffuser
- Aluminum pump bracket
- Stainless steel pump shaft (AISI 316)
- Graphite/Silicon mechanical seal
