
SCP Pool Pump
SCP pool pump series is suitable for sauna, spa pool and swimming pool sand filters.
The pump body, diffuser, and impeller are engineered for maximum flow, head, and low noise.
Made of reinforced techno-polymer, with vibration- and corrosion-resistant base.
Applications
- Sauna & Spa equipment
- Swimming pool circulation & filtration
- Sand filter systems
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Flow Rate | Up to 33 m³/h |
| Head | Up to 22 m |
| Max Water Temp | 50 °C |
| Ambient Temp | Up to 40 °C |
| Motor | Two-pole induction (2900 rpm), External cooling, Class F, IP55 |
| Power Supply | Single phase 220V / 50Hz |
| Service | Continuous duty S1 |
Main Features
- Reinforced techno-polymer pump body and diffuser
- Aluminum pump bracket
- Stainless steel pump shaft (AISI 316)
- Graphite/Silicon mechanical seal
