


Automatic Pump Control PS-35
Stop and start the pump automatically. The controller protects the pump from water shortage and restarts it automatically when the power returns. It includes forced start and advanced pressure control for domestic and industrial applications.
Download DatasheetTechnical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Starting Pressure | 1.5 bar |
| Min Differential Pressure | 1.5 bar |
| Max Differential Pressure | 10 bar |
| Rated Current | 16A |
| Max Allowable Pressure | 10 bar |
| Rated Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
| Protection Degree | IP65 |
| Connection | G 1” |
