WP Pool Pump
WP Series spa pool pump is 2-speed for high-speed massage and low-speed filter/cycle.
Pump casing is volute design with high performance, large flow, and low noise.
Pump housing supports 90° flexible installation. Reinforced techno-polymer for liquid parts.
Suitable for hydro massage and swimming pool systems.
Applications
- SPA pool massage and circulation
- Hydro massage tube boosting
- Swimming pool filter & cycle
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Flow Rate | Up to 67 m³/h |
| Head | Up to 18 m |
| Max Water Temp | 50 °C |
| Ambient Temp | Up to 40 °C |
| Motor | Two-pole induction (2900 rpm), External cooling, Class F, IP55 |
| Power Supply | Three phase 380V / 50Hz (Single phase thermal protection) |
| Service | Continuous duty S1 |
Main Features
- Reinforced techno-polymer pump body & impeller
- Aluminum pump bracket
- Stainless steel pump shaft (AISI 316)
- Graphite/Silicon mechanical seal

