WTB Pool Pump
WTB series spa pool pump is for filter and cycle systems.
Pump casing is volute design with high performance, large flow, and low noise.
Pump housing supports 90° flexible installation. Reinforced techno-polymer for liquid parts.
Suitable for hydro massage and swimming pool systems.
Applications
- SPA pool hydro massage tube boosting
- Filter and cycle functions for swimming pool
- Low-noise high-efficiency pumping
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Flow Rate | Up to 90 m³/h |
| Head | Up to 18 m |
| Max Water Temp | 50 °C |
| Ambient Temp | Up to 40 °C |
| Motor | Two-pole induction (2900 rpm), External cooling, Class F, IP55 |
| Power Supply | Single phase 220V / 50Hz or Three phase 380V / 50Hz |
| Service | Continuous duty S1 |
Main Features
- Reinforced techno-polymer pump body & impeller
- Aluminum pump bracket
- Stainless steel pump shaft (AISI 316)
- Graphite/Silicon mechanical seal

