V-MAX Pool Pump
V-MAX series is a typical swimming pool pump applied for sauna and SPA equipment.
The pump body, diffuser, and impeller are designed efficiently for max flow, max head, and low noise.
Liquid parts are made of high reinforce engineering techno-polymer resistant to stream impact.
Inlet and outlet are with female or male thread for easy connection.
High reinforce engineering plastic base is vibration- and corrosion-resistant. Suitable for sauna, SPA pools, and sand filter systems.
Applications
- Sauna and SPA pool circulation
- Sand filter pool systems
- Low-noise high-efficiency pumping
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Flow Rate | Up to 32 m³/h |
| Head | Up to 20 m |
| Max Water Temp | 50 °C |
| Ambient Temp | Up to 40 °C |
| Motor | Two-pole induction (2900 rpm), External cooling, Class F, IP55 |
| Power Supply | Single phase 220V / 50Hz |
| Service | Continuous duty S1 |
Main Features
- Reinforced techno-polymer pump body & impeller
- Aluminum pump bracket
- Stainless steel pump shaft (AISI 316)
- Graphite/Silicon mechanical seal

