
BP Submersible Pump
BP series pumps are designed for deep well water supply with high performance and durability. Suitable for agriculture, industrial and fire-fighting applications.
Applications
- Water supply from deep well
- Agriculture irrigation
- Fire-fighting
- Industrial application
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Delivery (Flow Rate) | Up to 85 m³/h at 2850 rpm |
| Head | Up to 500 m at 2850 rpm |
| Max Diameter | 143 mm |
| Max Sand Content | 150 g/m³ |
| Delivery Port | Rp 3" |
| Motor Power Range | 3.0 to 30 kW |
| Voltage / Frequency | 380V / 50Hz |
Component Construction
- Sturdy and lightweight, easy to maintain
- High efficiency hydraulic design
- Stainless steel built-in non-return valve
- Stainless steel impellers and diffusers
- Stainless steel delivery port and suction support
- Stainless steel shaft and replaceable coupling
- Wear-resistant design for long life
- NEMA standard dimensions
Optional Features
- Different voltages and frequencies available upon request
- Delivery port: Rp 4" option
