JA Pool Pump
JA series is suitable for hydro massage.
Liquids part is made of high reinforce engineering techno-polymer.
Pump casing is designed for high-performance and low-noise.
Suitable for hydro massage tubes, SPA boosting, and pool filter/cycle systems.
Applications
- Hydro massage boosting
- SPA pool cycle and filter systems
- Low-noise high efficiency
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Flow Rate | Up to 23 m³/h |
| Head | Up to 16 m |
| Max Water Temp | 50 °C |
| Ambient Temp | Up to 40 °C |
| Motor | Two-pole induction (2900 rpm), External cooling, Class F, IP55 |
| Power Supply | Single phase 220V / 50Hz |
| Service | Continuous duty S1 |
Main Features
- Reinforced techno-polymer pump body & impeller
- Aluminum pump bracket
- Stainless steel pump shaft (AISI 316)
- Graphite/Silicon mechanical seal

