LP Pool Pump
LP Series is preferred for SPA pools. Pump casing is volute design with high performance, large flow, and low noise.
2” inlet and outlet, pump housing supports 90° flexible installation. Reinforced techno-polymer for liquid parts.
Suitable for hydro massage, spa circulation, and swimming pool filter systems.
Applications
- SPA pool water circulation
- Hydro massage system
- Swimming pool filter & cycle systems
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Flow Rate | Up to 38 m³/h |
| Head | Up to 17 m |
| Max Water Temp | 50 °C |
| Ambient Temp | Up to 40 °C |
| Motor | Two-pole induction (2900 rpm), External cooling, Class F, IP55 |
| Power Supply | Single phase 220V / 50Hz |
| Service | Continuous duty S1 |
Main Features
- Reinforced techno-polymer pump body & impeller
- Aluminum pump bracket
- Stainless steel pump shaft (AISI 316)
- Graphite/Silicon mechanical seal

