

SBP Pool Pump
SBP series pool pumps have highly efficient structure design for diffuser and impeller to achieve high performance.
Inlet and outlet are with female or male thread for easy connection.
Liquid’s part is made of high reinforce engineering techno-polymer with compact structure.
High reinforce engineering plastic base is vibration- and corrosion-resistant.
SBP series is preferred product for sand filter of swimming pool.
Applications
- Swimming pool filtration
- Sand filter systems
- High-efficiency water circulation
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Flow Rate | Up to 22 m³/hr |
| Head | Up to 17.5 m |
| Max Water Temp | 50 °C |
| Ambient Temp | Up to 40 °C |
| Motor | Two-pole induction (2900 rpm), External cooling, Class F, IP55 |
| Power Supply | Single phase 220V / 50Hz |
| Service | Continuous duty S1 |
Main Features
- Reinforced techno-polymer pump body & impeller
- Aluminum pump bracket
- Stainless steel pump shaft (AISI 316)
- Graphite/Silicon mechanical seal
